Založ si blog

Križiacka morálka Milana Krajniaka – ideológa Novej väčšiny

„Kresťanská civilizácia v Európe je dnes v kríze. Najväčším problémom dnešnej doby je, že niet organizovanej politickej sily, ktorá by ešte o zachovanie kresťanských hodnôt v Európe chcela bojovať.“

 

http://krajniak.blog.sme.sk/c/308486/Som-kriziak-a-som-na-to-hrdy.html

 

Práve Nová väčšina je tou politickou stranou, ktorá má ambíciu bojovať o zachovanie kresťanských hodnôt v Európe. Pretože len v pevne zakotvených hodnotách sa premieta každodenné úsilie človeka o zachovanie vlastnej integrity.

Takto nejako by mohol pokračovať príspevok Milana Krajniaka vo svojom blogu na SME s názvom, „Som križiak a som na to hrdý.“ Milan Krajniak je ideológ Novej väčšiny a najnovšie predseda konzervatívnej frakcie v strane. Je to jeden z najdôležitejších ľudí v pozadí  Novy. Milan Krajniak je veriaci katolík, mysliaci ideológ, propagandista a obchodník.  Bije sa do hrude a vyhlasuje, že je novodobým  križiakom v službách Božích.

 

Po prečítaní jeho križiackych vízií človek môže nadobudnúť dojem, že Krajniak nie je celkom normálny. Jeho ideologické produkty nás niekedy naozaj môžu zvádzať k takejto domnienke. V jednom má však Krajniak pravdu. Ako sa vyjadril nedávno v jednej Bratislavskej kaviarni, v dnešnom svete je programovaná lož serióznou pracovnou metódou. V súčasnej politike absentujú základné principiálne hodnoty, na ktorých máme (mali sme) postavené normy vzájomného spolužitia. Hodnoty ako pravda, úprimný záujem, česť a odvaha už dávno nie sú cieľom snaženia našich politikov. Sú len prostriedkom. Sú komunikačným prostriedkom na oklamanie voliča za účelom uchopenia politickej a ekonomickej moci. Krajniak sa v zmieňovanom blogu nostalgicky vracia do čias križiackych výprav. Tie podľa neho niesli posolstvo viery a civilizačného pokroku. Samozrejme môžeme polemizovať o čistých úmysloch križiackych výprav inšpirovaných katolíckou vierou. Napriek tomu, skúsme Krajniakovi na chvíľu uveriť. Prečo by súčasný kresťan katolík nemohol veriť v „ideály“ križiakov? Vtedy tomu verili stovky tisícok veriacich v celej Európe. Skúsme mu teda na chvíľu veriť, že bol naozaj sklamaný zo súčasnej politiky. Dokonca si viem predstaviť, že bol  sklamaný aj z politiky jeho pôvodnej materskej strany KDH.

 

„Potrebujeme nové odhodlanie a novú inšpiráciu. Potrebujeme nové rytierstvo. Potrebujeme nové križiactvo. Nové rytierstvo spočíva v obnovení rytierskych cností. Nové križiactvo v obnovení schopnosti odovzdať cnosti do služieb Boha. Dnešní rytieri – križiaci – už nebojujú mečom. Bojovým poľom obrany kresťanskej civilizácie je dnes politika.“

http://krajniak.blog.sme.sk/c/308486/Som-kriziak-a-som-na-to-hrdy.html

 

Milan Krajniak vo svojom blogu burcuje na záchranu kresťanskej civilizácie.

Aby Krajniak chránil kresťanskú civilizáciu na bojovom poli politiky, rozhodol sa založiť Novú politickú stranu – Novú väčšinu. Nové križiactvo, Nové rytierstvo, Nová väčšina. To by mohlo dávať zmysel. Skúsme mu stále ešte na chvíľu veriť, že v úprimnej snahe chrániť kresťanské hodnoty, vsadil na spoluveriaceho priateľa a kolegu Daniela Lipšica. Ten mal byť Mesiášom obrodeneckého procesu čistej viery v špinavom svete.

„Verejne vyznať vieru v Boha. Nehanbiť sa za našu kresťanskú civilizáciu a brániť ju pred útokmi zvonku aj zvnútra. Rozumieť pojmu česť. Hovoriť to, čo si myslím. Robiť to, čo hovorím. Byť úprimný a priamy. Neintrigovať a nevyhovárať sa. To podľa mňa znamená, byť dnes križiakom.“

http://krajniak.blog.sme.sk/c/308486/Som-kriziak-a-som-na-to-hrdy.htm

 

Takáto interpretácia rozhodne musí osloviť väčšinu veriacich mužov. Naozaj môžu Krajniakovi s Lipšicom uveriť a na istý čas sa vžiť do role čestných , odvážnych rytierov. Potiaľto by Krajniakov projekt možno mohol mať nádej na akú takú životnosť. Predsa len, veriacich voličov je na Slovensku stále dosť a sklamaných ešte viac. Skúsenejšiemu analytikovi, alebo rozhľadenému občanovi síce neuniklo že „starí“ politici vyrukovali s akože „novými myšlienkami“ (po koľký krát už…..) Ale dobre. Každá politická strana má nejakú stratégiu a nie každý volič je analytik a už vôbec nie každý má prehľad. Takže ako tak, to Krajniakovi s Lipšicom mohlo fungovať.

 

Bod zlomu dôvery nastal, keď sa začalo šuškať, že Lipšicovci sa spoja s Kollárovcami a ich Liberálnou dohodou. Ďalší sled udalostí bol vcelku rýchly a pre tých čo nemajú prehľad neočakávaný až šokujúci. Deklarovaná obrana kresťanskej civilizácie a jej hodnôt, dostala vážnu trhlinu, resp. celkom sa rozpadla.

 

Čo sa vlastne stalo? Vlastne nič prekvapujúce. Krajniakovi s Lipšicom sa stalo presne to, čo mnohým rytierom v križiackych výpravách. Napriek deklaráciám o viere, čistote a spravodlivosti, podľahli túžbe získať moc za každú cenu. Stali sa nenažraní. Namiesto poctivej práce, chcú za každú cenu podvihnúť svoje chabé volebné preferencie. A tak zahodili presvedčenie, hodnoty a ideály, ak vôbec nejaké mali.  Získali jedno, dve alebo tri percentá navyše. Milan Krajniak sa stal predsedom konzervatívnej frakcie v strane, ktorá s jeho presvedčením už nemá nič spoločné. Všetci si tlieskajú a tvária sa víťazne. Nuž na radosť z takéhoto zisku majú dejiny pomenovanie ako Pyrrhovo víťazstvo. Sled mediálnych vyhlásení novovzniknutej Novej väčšiny – Dohody,  je len demagogickým bombardovaním osprosteného občana, aby si nestihol klásť otázky zásadného významu….

 

„Verejne vyznať vieru v Boha. Nehanbiť sa za našu kresťanskú civilizáciu a brániť ju pred útokmi zvonku aj zvnútra. Rozumieť pojmu česť. Hovoriť to, čo si myslím. Robiť to, čo hovorím. Byť úprimný a priamy. Neintrigovať a nevyhovárať sa. To podľa mňa znamená, byť dnes križiakom.“

http://krajniak.blog.sme.sk/c/308486/Som-kriziak-a-som-na-to-hrdy.htm

 

Takže od soboty 17.2013 pán Milan Krajniak prestal byť križiakom. Stal sa úbohou bábkou na politickej scéne. Bábkou ktorá, možno chcela niečo riešiť, možno len blúznila a možno od začiatku programovo a zámerne klamala. Navrhujem pánovi Krajniakovi, aby si upravil svoj profil na blogu SME. Už netreba hovoriť o potrebe rytierstva a zmysle života. Všetko bolo povedané. Krajniakova križiacka výprava s Lipšicom nabrala taký smer, ako výpravy ich predchodcov v stredoveku. Za peknými rečami o viere a spravodlivosti sa tasia ostré meče, politickej nenažranosti.

 

Potom, čo predviedol pán Krajniak mu navrhujem, aby stiahol svoj blog zo SME s názvom: „Som križiak a som na to hrdý.“

 

V Bratislavských kaviarňach sa možno stále hrá na križiaka, ale hrdý naozaj nemá byť načo….

 

Matej Vavrek

Lipšicova gratulácia. ..

11.11.2013

Včera sa na WEB stránke NOVA objavil krásny a dojemný obrázok „ĎAKUJEME“, ako aj článok „Hnutie NOVA získalo vo svojich prvých voľbách 5 poslancov“. Vzhľadom na to, koľko investovala, viac »

Second hand LÍDER – Daniel Lipšic (časť 1)

23.07.2013

„Momentálne sa nachádzame v čase akýchsi opozičných primárok. Jednotliví predstavitelia opozície prinášajú svoje predstavy o tom, čo treba robiť. A to je dobre, pretože ľudia si môžu viac »

sud, justicia, sudy

Dvoch obžalovaných z kauzy vraždy Čongrádyho by mali prepustiť z väzby

18.12.2017 13:23

Pojednávanie v tomto prípade dnes odročili na 22. januára, keď sa očakávajú záverečné reči. Súd ešte zváži vypočutie jedného svedka navrhnutého obhajobou.

ukrajina, donbas, doneck, dom, vojna

Rusi opúšťajú centrum, ktoré kontroluje front v Donbase. Správajú sa k nám neúctivo, tvrdia

18.12.2017 13:08

Ruská strana opúšťa Spoločné centrum pre kontrolu a koordináciu, ktoré dbá na rešpektovanie minských dohôd. Ako dôvod uvádzajú správanie Ukrajincov.

ZSSK, vlak, železnice, IC,

Železničná spoločnosť cez sviatky pridá vlaky

18.12.2017 13:07

Železničná spoločnosť Slovensko počas vianočných a novoročných sviatkov posilní vlaky.

poulicne osvetlenie, svietenie, svetlo, poulicna lampa

Osvetlenie v Bratislave by mal od začiatku roka prevádzkovať Siemens

18.12.2017 13:02

Dvadsaťročná zmluva na osvetlenie so spoločnosťou Siemens sa mestu skončila v decembri 2016.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 7535x
Priemerná čítanosť článkov: 2512x

Autor blogu

Kategórie